Programme

Thursday, 28 June

19.00 - Reception + Registration

19.30 Pre-conference concert

(Details to be announced.)


Friday, 29 June

9.15 Welcoming comments and introduction

Session 1:

Chair: John Dack

  • 9.30 Huw McGregor: Differentiated modes of personable space
  • 10.00 Javier Garavaglia: Sound spatialisation for the same acousmatic composition in different venues featuring high-density loudspeaker arrays
  • 10.30 Marcel Cobussen: Sound Art as Micro-political Intervention
  • 11.00 Coffe/tea break (15min)

Session 2:

Chair: Marcel Cobussen

  • 11.15 Timothy Schmele & Gerard Erruz: Comparisons towards common denominators between choreography in both dance and spatialised music.
  • 11.45 Bennett Hogg: ‘Bowing the stream’: Artistic and embodied research using conventional instruments in the natural environment
  • 12.15 Dick de Graaf: Jazz beyond borders: Extending jazz improvisation with serial compositional techniques (Lecture-demonstration)

13.00 – 14.00 LUNCH (to be provided)

14.00 – 15.00 Markus Noisternig: Sound Scenography - Exploring the Relationship between Sound and Space

15.00 Coffee/tea break (15 minutes)

Session 3:

Chair: John Dack

  • 15.15 Mine Doğantan-Dack: Re-imagining Rachmaninoff’s Second Piano Concerto
  • 15.45 Stephen Husarik: Lost musical identity in Beethoven’s Piano Sonata No. 32 in C, Opus 111: Broadwood fortepiano registrations vs. modern instruments
  • 16.15 Katharina Uhde: Re-imagining poetry and virtuosity in Weimar: 1850-1852 (Lecture-demonstration)
  • 17.00 Coffee/tea break (15 minutes)

Session 4:

Chair: Marcel Cobussen

  • 17.15 Frances Morgan: From studio solution to performance instrument: EMS Synthi 100
  • 17.45 Bill Thompson: No one talks theory at the improv gig (Lecture-demonstration)

19.30 Conference Concert

(Details to be announced.)


Saturday, 30 June

Session 5:

Chair: John Dack

  • 10.00 Andrew Blackburn: Re-imagining pipe organ performance with live electronics: The performer’s perspective
  • 10.30 Jean Penny: A flautist’s voice: Intercultural perspectives of performance, context and process
  • 11.00 Claire Fedoruk: Anonymous Voices: The Los Angeles Studio Musician in Contemporary American Film Music
  • 11.30 Coffee/tea break (15 minutes)

Session 6:

Chair: Miroslav Spasov

  • 11.45 Jean Penny & Andrew Blackburn: Cultures, chance, electroacoustic apaces: Exploring performance aspects of Cage’s ___, __ _____ CIRCUS ON _________
  • 12.15 Christian Fernqvist: Exploring unique sound objects: The case with the body-incorporated Wire (Lecture-demonstration)

13.00 – 14.00 LUNCH (to be provided)

14.00 – 15.00 Carmine Emanuele Cella: Can Picasso think in shapes? Représentations du son pour la création musicale / Sound representation for music creation

15.00 Coffee/tea break (15 minutes)

Session 7:

Chair: Mine Doğantan Dack

  • 15.15 Anne Veinberg & Felipe Ignacio Noriega : The CodeKlavier: Appropriating the piano as an instrument for live coding (Lecture-demonstration)
  • 16.00 Coffee/tea break (15 minutes)

Session 8:

Chair: Javier Garavaglia

  • 16.15 Miroslav Spasov: Butterfly effect in the creative embodiment of archetypes
  • 16.45 Marc Estibeiro: Extending acoustic instruments through the application of microsound: A practice based approach.

Sunday, 1 July

Session 9:

Chair: Miroslav Spasov

  • 10.00 John Dack: Saucepans or Synthesis?
  • 10.30 Rosalía Soria: Insights on the compositional and aesthetical implications of the use of state-space models in electroacoustic composition
  • 11.00 Andile Khumalo: African Spectralism: An Analysis of Latozi Mphahleni’s “Modokali”
  • 11.30 Coffee/tea break (15 minutes)

Session 10:

Chair: Mine Doğantan Dack

  • 11.45 Bennett Hogg: Singing the World: A Case Study in Artistic Research Involving Music
  • 12.15 Vassilis Chatzimakris: Interfacial scores: An exploration of approaches to indeterminacy of performing means (Lecture-demonstration)

13.00 End of MuSA 2018 and LUNCH